Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. To tutaj rodzina wspólnie przygotowuje posiłki, spożywa je i rozmawia. Nie bez powodu kuchnię nazywa się sercem domu. Aby jednak należycie spełniała swoją funkcję, musi być urządzona w sposób przemyślany. Jeżeli stoisz przed dylematami dotyczącymi urządzania kuchni, nasz artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przedstawiamy listę 5 najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu kuchni. 

1. Niewłaściwe wymiary

Jest to kwestia kluczowa, która ma wpływ na ergonomię i funkcjonalność pomieszczenia do gotowania. Wysokość blatów należy dostosować do swojego wzrostu. Zazwyczaj montuje się je ok. 90 do 100 cm od podłogi, a spód szafek górnych montuje się ok. 55 – 60 cm nad nimi. Blat roboczy powinien mieć przynajmniej 200 cm powierzchni, by móc swobodnie przygotowywać na nim posiłki i pomieścić niezbędne małe sprzęty AGD, takie jak mikrofalówka czy ekspres do kawy. W niewielkich kuchniach coraz częściej montuje się górne szafki pod sam sufit. Ważne, aby użytkownik był w stanie złapać za uchwyt i wyciągnąć coś z nich bez problemu. 

2. Niestosowanie się do zasady trójkąta roboczego

Ergonomia kuchni zostanie zaburzona, jeżeli nie zastosujemy się do zasad trójkąta roboczego. Kuchenka, lodówka i zlew to trzy najczęściej wykorzystywane strefy kuchni. W celu swobodnego korzystania z tych stref trzeba dostosować odpowiednie odległości, które powinny być zachowane pomiędzy sprzętami:

  • 120-270cm między lodówką a kuchenką,
  • 120-210cm między zlewem a kuchenką,
  • 120-210cm między zlewem a lodówką. 

3. Złe dobranie i rozmieszczenie oświetlenia

Warto uwzględnić trzy rodzaje oświetlenia:

  • światło naturalne (słoneczne, oświetlające ciąg roboczy),
  • oświetlenie górne (oświetlającego całe pomieszczenie),
  • oświetlenie punktowe (doświetlające konkretne strefy).

4. Niewystarczająca liczba gniazdek elektrycznych

Dobre rozplanowanie instalacji elektrycznej to podstawa. W tym celu policzmy gniazdka w znajdujące się w kuchni i zastanówmy się, czy są dla nas wystarczające. Pamiętajmy również o gniazdkach przeznaczonych na sprzęt znajdujący się w zabudowie.

5. Zbyt mało miejsca do przechowywania

Czasem skupiamy się bardziej nad estetyką kuchni, zapominając o praktycznych rozwiązaniach. Może się wtedy okazać, że mamy za mało miejsca do przechowywania. Każdy element powinien mieć bowiem w kuchni swoje miejsce.

Pamiętajmy, by uwzględnić szafki kuchenne do przechowywania przedmiotów i produktów kuchennych, tak by nie zajmowały zbyt dużo miejsca na blacie roboczym. Odpowiednia liczba szuflad, szaf i schowków to klucz do zachowania porządku.

Unia Europejska