Minimalistyczny styl zaczął zyskiwać popularność na przełomie XX i XXI wieku. Swoje podłoże ma w umiłowaniu do natury, skupieniu wokół rozwoju oraz otwartej przestrzeni. Jednak przez ponad dwadzieścia lat styl ten mocno się zmienił pod wpływem nowoczesnych aranżacji. Nowym trendem w 2024 roku będzie właśnie styl minimalistyczny, jednak w innym wydaniu - warm minimalism.

Styl minimalistyczny - czym się charakteryzuje?

Styl ten z pewnością wnosi więcej przestrzeni oraz światła do pomieszczeń. To właśnie gra naturalnym światłem sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne i eleganckie jednocześnie. Istotna jest także oszczędność w kolorach i formach. Przeważają jasne odcienie z palety barw. W Polsce minimalizm bardzo szybko stał się popularną formą, szczególnie teraz, gdy przybiera postać bardziej miękką, cieplejszą i bliższą naturze - ciepłego minimalizmu.

Ciepło i przestrzeń w pomieszczeniach

Na pierwszym miejscu w projektowaniu pomieszczeń w stylu warm minimalism jest przestrzeń. A szczególnie dużo przestrzeni. Charakteryzuje się brakiem podziałów lub z lekkimi podziałami, które zastępują tradycyjne ściany. Pomieszczenia są otwarte nie tylko w kontekście łączenia kuchni z salonem i jadalnią, ale również ogrodem lub tarasem. 

Ogromne przeszklenia i duże okna do podłogi pozwalają nie tylko jeszcze bardziej otworzyć przestrzeń, ale też umożliwiają na wpadanie naturalnego światła. Te z kolei uzupełniane jest przez ciepłe odcienie żarówek, które rozmieszczone są w estetycznych lampach na różnych poziomach.

W minimalistycznych mieszkaniach rezygnuje się z większej ilości sprzętów, czy dekoracji. Pozostawia się tylko to, co niezbędne. Wokół mebli daje się więcej miejsca, ale też pozostawia to, co jest niezbędne. Sama forma mebli jest prosta, uzupełniona o poduszki, dywany, szkłem, ceramiką oraz roślinność. Przestrzeń jest skromna, ale przytulna i nadal ciepła.

Naturalne materiały i barwy

Minimalizm to także stonowane barwy, a więc biele, beże i brązy. Takie, które będą miały łagodną, neutralną i nienasyconą kolorystykę - tzw. kolory ziemi. Pozwala to tworzyć ciepłe wnętrza, które staną się doskonałe w codziennym odpoczynku. Odcienie te są podstawą, jednak w ciepłym minimalizmie dopuszcza się wprowadzanie także błękitu, zieleni czy pasteli w tekstyliach i dodatkach.

Jednym z materiałów, który najczęściej występuje w ciepłej odmianie minimalizmu to drewno! Drewniane meble takie jak szafki, komody, stoły, czy też meble kuchenne z drewnianymi frontami pozwalają na stworzenie spokojnej i lekkiej przestrzeni. Do tego połączenie z ciepłym kamieniem, marmurem, czy naturalnymi tynkami, a także nadchodzącym hitem - mikrocementem zapewnią pomieszczenie w nowym stylu wnętrzarskim w 2024 roku!

Subtelność, lekkość, delikatność i prostota

Styl ten bazuje na prostych wzorach i formach. Łączy jednak elementy, które nie są zbyt dekoracyjne, ale też nie są bardzo surowe. To idealna równowaga dla tych, którzy poszukują harmonii między elegancją a subtelnością. Zwykle to owale, łuki i wygięcia stosowane na regałach, stolikach, krzesłach i innych meblach. 

 

W wersji ciepłej minimalizm dopuszcza dekoracje, jednak te, które będą odpowiadały użytkownikowi. Ma się on czuć przede wszystkim dobrze i swobodnie. Poduszki, pledy, miękkie zasłony z weluru, czy duże lustra to elementy niezbędne w pomieszczeniach. Jeśli chodzi o oświetlenie warto wybrać ażurowe, drewniane lub z wikliny klosze z żarówką o ciepłej barwie.

Unia Europejska