Meble kuchenne są szczególnie podatne na działanie szkodliwych czynników. Mycie szafek kuchennych należy wykonywać codziennie – meble kuchenne są narażone na osadzanie się kurzu i tłuszczu z oparów po gotowaniu. Wysoka eksploatacja oraz czyszczenie środkami chemicznymi może spowodować, że na blatach czy frontach pojawią się rysy oraz zacieki. Jak więc dbać o meble kuchenne? Przedstawiamy kilka skutecznych i bezpiecznych sposobów na czyszczenie kuchennych szafek.

Regularne czyszczenie odpowiednimi środkami

Systematyczne czyszczenie mebli kuchennych jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrym stanie. Na co dzień warto przecierać blaty zwilżoną szmatką, aby usunąć wszelkie plamy i zabrudzenia. Unikaj agresywnych, skoncentrowanych środków czystości, które mogą uszkodzić powierzchnię mebli. Nie stosuj wybielaczy, rozpuszczalników, czy środków z dużą zawartością alkoholu. Sięgaj po domowe sposoby, takie jak ocet lub sok z cytryny rozcieńczone z wodą. Te naturalne mikstury usuną zabrudzenia bez ryzyka uszkodzenia powierzchni mebli. Możesz również wybrać preparaty specjalnie przeznaczone do czyszczenia mebli kuchennych.

Ochrona przed wilgocią oraz wysoką temperaturą

Chroń meble kuchenne przed wilgocią. W tym celu zawsze wycieraj szafki, osuszając je z mokrych plam. Używaj desek do krojenia podczas przygotowywania posiłków i nie stawiaj gorących naczyń bezpośrednio na blacie. 

Nieprzeciążanie szafek i szuflad

Unikaj nadmiernego obciążania mebli kuchennych. Może to prowadzić do uszkodzenia mechanizmów, a w konsekwencji – do utraty trwałości mebli. Cięższe przedmioty, produkty spożywcze bądź sprzęty kuchenne przechowuj w większych szafkach w dolnej części zabudowy.

Pielęgnacja drewnianych mebli 

Drewniane meble kuchenne wymagają szczególnej pielęgnacji. Drewno jest podatne za zarysowania oraz działanie wilgoci. Zazwyczaj ich powierzchnia jest lakierowana lub woskowana, jednak nie eliminuje to ryzyka zniekształceń czy powstawania plam.


 Szukasz mebli kuchennych na wymiar z jakościowych materiałów? Napisz do nas!


Unia Europejska