Rustykalny apartament w wiejskim stylu to jeden z najciekawszych trendów wybieranych przez projektantów. Jest to ekologiczne rozwiązanie dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku miasta. Najczęściej są to wysokie domy parterowe z podzielonymi wewnątrz strefami. Jak zaaranżować dom w stylu nowoczesnej stodoły, by uzyskać efekt funkcjonalnej przestrzeni?

Jak wygląda dom typu stodoła?

Nowoczesny dom typu stodoła to przykład budynku, który eklektycznie łączy w sobie wygląd drewnianego budynku gospodarskiego z wielkomiejskimi detalami.

Dom jest zbudowany na planie prostokąta. Zwarta bryła zazwyczaj jest parterowa, bez balkonu, z ewentualnym poddaszem bądź antresolą. Materiał dominujący to oczywiście drewno, choć stosuje się również spore przeszklenia. Wnętrze jest zatem przestronne i wysokie.

Od czego zacząć urządzanie domu?

Najpierw należy zastanowić się nad tym, który układ będzie nam się bardziej podobał:

  • dom podzielony na kilka stref,
  • układ otwarty bez dzielenia go na pomieszczenia. 

Taką decyzję należy podjąć już na etapie sporządzania projektu domu.

Większość domów typu stodoła ma wbudowane duże przeszklenia w postaci panoramicznych okien. Nad ich umiejscowieniem również trzeba się zastanowić. Najlepiej byłoby, aby umieścić je od strony południowej, gdzie wpada światło słoneczne, dogrzewając i oświetlając wnętrze. Sprawdzi się to w przypadku salonu lub kuchni otwartej na salon z jadalnią. 

Naturalne materiały elewacji i kolory ziemi

Apartament w wiejskim stylu będzie świetnie wyglądał, jeżeli elewacja będzie wykonana z drewna lub cegły. Warto również zachować w domu oryginalny wygląd elementów konstrukcyjnych, np. drewnianych stropów. 

Kolorami bazowymi zazwyczaj są wszelkie odcienie szarości, beżu, bieli, ale także brązów, czerni czy zieleni. 

Jakie meble do domu w stylu nowoczesnej stodoły?

Salon powinien być urządzony w minimalistycznym stylu, dlatego lepiej postawić na jedną wygodną sofę i stolik kawowy. Warto tutaj łączyć ze sobą style, np. industrialny ze skandynawskim. Z racji nietypowego układu najwygodniej będzie wybrać meble na wymiar, zaprojektowane i dostosowane do bryły domu. Zazwyczaj kolorystyka salonów opiera się na bieli lub kontraście bieli z czernią.

Kuchnia często jest łączona z salonem. To daje poczucie jeszcze większej przestrzeni. W naszej realizacji dominowało drewno w połączeniu z czernią. Zastosowaliśmy blat kuchenny inspirowany czarnym granitem w formie wyspy kuchennej, zapewniając dodatkową przestrzeń do gotowania.

Unia Europejska