Pokój każdego malucha powinien być nie tylko piękny, ale też funkcjonalnie urządzony. Nasza pociecha będzie się w nim bawić, spać i uczyć. Otoczenie dorastającego dziecka wpłynie na jego późniejsze poczucie estetyki oraz przywiązanie do swoich czterech kątów. Pogodzenie tych kilku funkcji to nie lada wyzwanie, lecz można mu sprostać. Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze mebli do pokoju dziecięcego
 

Co powinno znaleźć się w pokoju dziecka? 

W każdym pokoju dziecięcym nie może zabraknąć strefy spania, nauki, zabawy oraz przechowywania. Najważniejszą kwestią, jaką powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiednich mebli, powinien być komfort oraz dopasowanie wyposażenia do zdrowotnych potrzeb smyka. Zabudowa nie może stanowić zagrożenia dla zdrowia czy życia malca, dlatego wybierajmy modele w pełni bezpieczne oraz stabilne.

W przestrzeni dorastającego ucznia nie może się obejść bez biurka. Wybierając do niego krzesło należy zwrócić uwagę na to, żeby podczas siedzenia dziecko mogło swobodnie przyjąć prawidłową postawę ciała. Meble muszą być dopasowane do wzrostu lub mieć możliwość regulacji wysokości blatu, siedziska i oparcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzęt będzie mógł posłużyć dziecku przez kilka lat oraz zadba o jego zdrowy kręgosłup.

Podstawowym elementem wyposażenia jest łóżko. Dopilnujmy, aby było zaopatrzone w wygodny materac o odpowiedniej twardości oraz sprężystości. Materac powinien być ergonomiczny i bezpieczny. Łóżko zaś należy dopasować do wieku dziecka oraz do powierzchni, jaką chcemy na ten mebel przeznaczyć. Mamy więc do wyboru klasyczne, duże łóżko z materacem bądź rozkładaną sofę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając meble dziecięce?

Każde dziecko kocha zabawy polegające na poszukiwaniach. W pokoju odkrywcy muszą więc znaleźć się akcesoria do przechowywania zabawek, takie jak pudełka, kosze czy szuflady. Pamiętajmy, aby były one łatwo dostępne dla malucha, ponieważ dzięki temu będzie mógł nauczyć się po sobie samodzielnie sprzątać. Dobrze sprawdzą się modułowe szafki z pudłami, które zminimalizują ryzyko przycięcia sobie paluszków przez młodsze dziecko. Należy unikać ostrych krawędzi oraz rogów. Dla nieco starszych poszukiwaczy przygód polecamy meble na wymiar z gładkimi frontami oraz ozdobnymi uchwytami.

Co w pokoju chłopca, a co w pokoju dziewczynki?

Pokoje dla chłopców i dziewczynek mogą różnić się od siebie kolorami, jednak dodatki oraz meble takich wnętrz się pokrywają. W pokoju dziewczynki nie może zabraknąć pastelowych akcesoriów, kolorowych i miękkich poduszek oraz pluszaków. Dopełnieniem pokoju dla chłopca są zaś dodatki nawiązujące do piłki nożnej, samochodów lub postaci z kreskówek. 


Umów się na pomiar pokoju dziecięcego


 

 

Unia Europejska