Jeżeli planujesz remont kuchni lub urządzasz swoje królestwo do gotowania w nowym domu, przed Tobą wybór odpowiedniego sprzętu AGD. Kuchenki wolnostojące to już przeżytek. Obecnie prym wiodą dwa rozwiązania – minimalistyczna płyta indukcyjna oraz tradycyjna i niezawodna kuchenka gazowa. Na co więc się zdecydować? Poznaj blaski i cienie obu rozwiązań!

Kuchenka gazowa – tanie rozwiązanie do każdego rodzaju garnków

Tradycyjna kuchnia gazowa kojarzy nam się z dużym słupem wolnostojącym. Sprzęt ten odstraszał swoim wyglądem, dlatego to rozwiązanie odeszło już do lamusa. Dziś rynek oferuje nam bardziej estetyczne rozwiązanie. Możemy kupić dwa odrębne urządzenia – płytę gazową oraz piekarnik. 

Płyty kuchenne zazwyczaj są wyposażone w cztery palniki dostosowane do każdego rodzaju garnków. Nie musimy więc wymieniać garnków ani patelni, a co za tym idzie, nie ponosimy dodatkowych kosztów z tym związanych. Poza tym płyty gazowe są tańsze od swoich indukcyjnych odpowiedników. Kuchence gazowej niestraszne również przerwy w dostawie prądu, spowodowane awariami.

Należy jednak przyznać, że kuchenki gazowe znacznie trudniej jest utrzymać w czystości. Kratki brudzą się i na ich powierzchni z czasem osadza się spalenizna i tłuszcz, podobnie jak i na meblach. Wraz z upływem czasu kuchenka może tracić szczelność, dlatego trzeba pamiętać o sezonowych przeglądach. Gotowanie na kuchence gazowej wymaga poświęcenia więcej czasu, ponieważ – w porównaniu do płyt indukcyjnych – płyty gazowe mają niższą skuteczność grzania. 

Płyta indukcyjna – uniwersalne urządzenie dla każdego rodzaju wnętrza

Dzięki zastosowanej w płycie technologii oraz przystosowanych do niej garnków znacznie skracamy czas przyrządzania potraw. Gładka powierzchnia jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Płyta to dobre rozwiązanie, jeżeli mamy małe dzieci:

  • mają one zabezpieczenie, dzięki któremu nie ma możliwości przypadkowego uruchomienia płyty,

  • pole grzewcze jest schowane pod garnkiem, a po wyłączeniu szybko stygnie,

  • nie ma dostępu do otwartego ognia.

Płyty indukcyjne mają minimalistyczny, elegancki wygląd. Płyty indukcyjne marki BORA mają również wbudowany wyciąg zapachów i wilgoci, który skutecznie odprowadza opary, nie generując hałasu. 

Cena indukcji jest znacznie wyższa. Należy również zaopatrzyć się w odpowiednie garnki. Na płycie indukcyjnej trzeba umieć gotować, używanie pokrywek do gotowania jest tutaj kluczową kwestią. Powłokę płyty jest łatwo porysować lub uszkodzić, w wyniku nieumiejętnego czyszczenia czy mechanicznych uszkodzeń. 

Unia Europejska