Wybór frontów do mebli kuchennych zależy od kilku istotnych kwestii. Należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz częstotliwość gotowania. Unoszące się opary mają wpływ na późniejszy wygląd i stan szafek. Utrzymanie mebli w czystości jest jednakowo skuteczne zarówno w przypadku frontów matowych, jak i tych z połyskiem. Przedstawiamy wady oraz zalety poszczególnych rozwiązań.

Czym się kierować podczas wyboru frontów?

Wielkość pomieszczenia i oświetlenie – fronty matowe o ciemnych odcieniach będą się prezentować znacznie lepiej w większej kuchni. Meble na wysoki połysk zaś optycznie powiększą przestrzeń i wprowadzą do niego więcej światła, dlatego sprawdzą się i w małych i dużych kuchniach, które są ciemne lub mają małe okna. 

Częstotliwość gotowania oraz użytkownicy – jeżeli gotujemy często, fronty szafek muszą być odporne na wysoką wilgotność oraz zmiany temperatur. Wytwarzające się podczas gotowania opary i tłuszcz będą miały wpływ na nasze meble. 


Szukasz inspiracji? Sprawdź naszą ofertę nowoczesnych mebli kuchennych na wymiar


Fronty na wysoki połysk

Meble na wysoki połysk zazwyczaj są wykonywane z materiałów takich jak akryl, laminat czy folia poliestrowa. Powłoki tego typu są bardziej narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych, a także wilgoci, co może skutkować pojawieniem się na meblach przebarwień czy wybrzuszeń. Jednak wcale nie musi tak być, jeżeli postawimy na wysoką jakość wykończenia.

Fronty z połyskiem nadadzą kuchni blasku i głębi, dlatego będą skutecznym sposobem na rozświetlenie pomieszczenia. Niezwykle efektowne są ciemne meble z połyskiem

Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że kuchnia na wysoki połysk nie pasuje do każdego stylu aranżacji wnętrza. Sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, jednak w kuchniach w stylu rustykalnym znacznie lepsze będzie rozwiązanie z matowymi frontami.

Klasyczne fronty matowe

Meble kuchenne matowe to uniwersalna opcja dla każdego typu kuchni i stylu. Są one bardziej naturalne przez zastosowane materiały, często z drewna. Matowa zabudowa w ciemnych kolorach może zaś pochłaniać światło, dlatego aranżując kuchnię, warto pomyśleć o dodatkowych źródłach ciepłego światła.

Unia Europejska