Urządzanie łazienki jest związane z podjęciem bardzo wielu decyzji, które będą miały przełożenie na nasz komfort użytkowania. Aranżacja pomieszczenia musi być nie tylko stylistycznie spójna, lecz przede wszystkim funkcjonalna. Łazienka stanowi miejsce przechowywania wszelkich akcesoriów oraz kosmetyków, dlatego meble łazienkowe muszą być pojemne. Rynek oferuje nam dwa rozwiązania – meble stojące oraz wiszące. Które z nich wybrać? Zapraszamy do lektury!  

Zalety wiszących mebli łazienkowych

Meble wiszące świetnie sprawdzą się w łazienkach o małym metrażu. W ciasnym pomieszczeniu trudno jest znaleźć dodatkową wolną przestrzeń, dlatego staramy się zaaranżować wnętrze tak, aby nie dokładać kolejnego wyposażenia na podłodze. Szafy są praktyczne również pod względem utrzymania czystości. Bez problemu możemy przetrzeć pod nimi posadzkę. Dzięki meblom wiszącym uzyskamy świetny efekt wizualny; takie wyposażenie nada łazience nowoczesnego charakteru i w sposób efektowny zwróci uwagę każdego, kto wejdzie do naszej toalety.

A co z minusami takiego rozwiązania?

Szafki wiszące muszą być dopasowane do układu instalacji w łazience. Przed wywierceniem otworów należy się upewnić, że nie przewiercimy instalacji gazowej czy elektrycznej. Natomiast specjalny sprzęt do mocowania mebli wymaga konkretnej konstrukcji ściany, ponieważ będzie ona musiała udźwignąć nie tylko ciężar mebla, ale również jej zawartość. Dodatkowo niektóre kafelki w zetknięciu z wiertłem mogą ulec zniszczeniu, w zależności od ich struktury oraz stopnia twardości.

Stojące meble do łazienki

Meble stojące to klasyczna i popularna alternatywa. Ich niewątpliwą zaletą jest brak konieczności wykonywania prac remontowych, wystarczy po prostu postawić meble na podłodze, bez wiercenia dziur w ścianie. Jeżeli zależy nam na szybkim odświeżeniu wnętrza i zmianie wyposażenia, będzie to strzał w dziesiątkę. Wśród wad należy wymienić zbieranie się brudu pod ich powierzchnią, którego usunięcie może być problematyczne. W przypadku zalania mieszkania przez sąsiadów czy pęknięty wężyk w pralce możemy narazić nasze meble na zniszczenie. Dlatego warto o tym pomyśleć wcześniej i postawić na meble łazienkowe na wymiar z nóżkami.

Meble stojące czy wiszące –  co wybrać?

Wcale nie musisz wybierać! Jeśli lubisz eksperymentować lub nie jesteś zdecydowany, możesz wybrać systemy łączone, które zawierają modele do powieszenia i postawienia. Tego rodzaju kompromis poszerzy Twoje aranżacyjne możliwości. 


Meble do łazienki na wymiar


 

Unia Europejska