Płyty indukcyjne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w kuchniach. Wynika to z ich wielu zalet, a m.in.: bezproblemowej obsługi, wydajności, efektywnej pracy, a także oszczędności czasu i energii! Pośród setek modeli płyt indukcyjnych trudno wybrać tę idealną do swojej kuchni na wymiar. Z pewnością warto wiedzieć jeszcze przed zakupem, na jakie parametry należy zwrócić uwagę.

Płyta indukcyjna - co to?

Płyta indukcyjna to godny następca grzałek lub palników gazowych. Wyposażona jest w specjalne cewki elektromagnetyczne, które znajdują się pod szkłem zewnętrznym. 

Technologia indukcji wymaga stosowania naczyń ferromagnetycznych, a więc przyciągających magnes. Zamiana energii elektrycznej na cieplną umożliwia indukowanie prądów wirowych, a tym samym pozwala to na podgrzewanie garnka. W zależności od falowości, temperatura podawana jest sekwencyjnie. Im częściej wysyłane są fale, tym jest wyższy stopień grzania ustawić można na płycie.

Płyta indukcyjna wyróżnia się czystością oraz bezpieczeństwem stosowania. Szkło się nie nagrzewa, a więc istnieje małe ryzyko poparzeń. Sama indukcja nagrzewa się szybciej niż płyta ceramiczna, więc rachunki za prąd także będą niższe!

Rozmiar i moc płyty indukcyjnej

Dostępne są płyty indukcyjne w wielu wymiarach z różną liczbą palników. Mogą to być mniejsze płyty dwupalnikowe o szerokości 30 cm lub nawet z pięcioma polami o 90 cm szerokości. To pierwszy ważny czynnik, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru płyty indukcyjnej. Jej wielkość należy dostosować do własnych potrzeb.

Innym parametrem jest moc płyt. Jest ona w zakresie od 2,8 do 12kW. Niską moc podłącza się pod jedną fazę, a z kolei moce od 4,7kW to typowe podłączenie 2- lub 3-fazowe. Najczęściej dostępne są standardowe płyty 4-palnikowe z mocą 7,2-7,4kW. 

Funkcje dodatkowe w płycie indukcyjnej - na to też zwróć uwagę!

Dodatkowe opcje w płytach indukcyjnych mogą znacznie ułatwić gotowanie. W wielu przypadkach wystarczają opcje podstawowe, jednak jeśli praca w kuchni to nie tylko przygotowywanie posiłków, ale też pasja - warto rozważyć niektóre dodatkowe udogodnienia.

Do popularnych funkcji w płytach indukcyjnych należą:

  • łączenie pól grzewczych – pozwala na zmieszczenie większych garnków lub patelni,
  • zapobieganie kipieniu - płyta wykrywa moment zagotowania wody i redukuje temperaturę, 
  • minutnik - ustawienie czasu gotowania,
  • kontrola temperatury –  pomaga w osiągnięciu właściwej temperatury smażenia,
  • płyta indukcyjna z wyciągiem oparów - nowoczesny system BORA.

  • do wyboru płyty indukcyjne, które można zamontować na równi z blatem, np. kamiennym.
  • funkcja WiFi - coraz więcej urządzeń domowych można obsługiwać za pomocą telefonów, niektóre modele płyt indukcyjnych wyposażone są w funkcję WiFi.
  • funkcja PowerBoost – podgrzewanie potrawy w bardzo szybkim tempie,
  • funkcja blokady - przed uruchomieniem przez dzieci lub koty.

Płyty indukcyjne w systemie BORA

Systemy BORA są połączeniem wysokiej jakości płyt indukcyjnych z polami grzewczymi o pełnej powierzchni z wyciągami oparów. To pozwala na odprowadzanie oparów kuchennych bezpośrednio na zewnątrz. Zapachy usuwane są szybko i bez hałasu, a powietrze znajduje się w obwodzie zamkniętym.

Nowoczesna płyta indukcyjna wraz z wyciągiem oparów dają komfort przyrządzania posiłków. Intuicyjna praca płyty i brak rozchodzenia się zapachów w pomieszczeniu - to sprawia, że gotowanie jest jeszcze bardziej przyjemne! Co więcej, ciepłe powietrze jest zatrzymywane w domu, a to oznacza oszczędność energii.

 


Poznaj zalety systemów BORA Pure, BORA Professional oraz BORA Classic.


 

Unia Europejska