Meble wykonane z litego drewna charakteryzują się wyjątkową elegancją, ale są drogie i wymagają szczególnej pielęgnacji. Skutkuje to zwiększonym zainteresowaniem płytami drewnopodobnymi. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje takich płyt, takie jak pilśniowe oraz płyty wiórowe. Czym się charakteryzują? Zapraszamy do lektury!

Płyty pilśniowe

Płyty pilśniowe znajdują zastosowanie w meblarstwie oraz jako panele podłogowe. Proces ich produkcji polega na spilśnieniu i uformowaniu rozdrobnionej tkanki drzewnej w odpowiednich warunkach temperaturowo-ciśnieniowych, dodając klej syntetyczny. Istnieją różne rodzaje płyt pilśniowych, różniące się stopniem sprasowania. Dostępne są miękkie porowate, półtwarde (MDF), twarde oraz bardzo twarde (HDF). Ważne jest, aby nie używać ich w łazienkach, ponieważ łatwo nasiąkają wilgocią.

Płyty MDF

Płyty tego rodzaju w formie surowej powstają poprzez sprasowanie włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. Ich kluczową zaletą jest łatwa obróbka i elastyczność, co pozwala na wykorzystanie ich na powierzchniach zakrzywionych, a także na łatwe cięcie, wiercenie i formowanie, by osiągnąć pożądany kształt i wymiary.

Zalety płyt MDF

Płyty MDF wyróżniają się także dużą wytrzymałością na uszkodzenia, działanie substancji chemicznych oraz tłuszczu. Dodatkową zaletą jest łatwość utrzymania ich w czystości oraz atrakcyjna, niska cena, co sprawia, że są popularnym wyborem w produkcji różnorodnych wyrobów, na przykład paneli ściennych, kasetonów i drzwi. 

Płyty wiórowe

Płyty wiórowe są stosowane zarówno w meblarstwie, jak i budownictwie. Powstają przez klejenie i prasowanie płyt drzewnych pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. Należy jednak pamiętać, że płyty te są odpowiednie tylko do suchych miejsc, gdyż w kontakcie z wodą łatwo nasiąkają i pęcznieją. Przy dużych formatach charakteryzują się jednorodną strukturą, co przekłada się na dobre właściwości wytrzymałościowe i izolacyjne. Jedną z ważnych zalet tych płyt jest także ich mniejsza waga w porównaniu z lite drewno. Wykorzystuje się je w produkcji mebli tapicerowanych, mebli skrzyniowych, parapetów i drzwi.

Unia Europejska