Pokój dla każdego nastolatka to azyl, w którym czuje się swobodnie i bezpiecznie. Urządzenie pokoju dla dorastającego młodego człowieka może być nie lada wyzwaniem, bowiem gust i zainteresowania w tym okresie dynamicznie się zmieniają. Jak połączyć funkcjonalność i trendy, by odzwierciedlały osobowość dojrzewającego dziecka i ewoluowały wraz z jego właścicielem? W tym artykule przedstawimy 3 inspirujące pomysły na aranżację pokoju dla nastolatka

1. Mniejszy pokój? Postaw na wielofunkcyjne meble

W przypadku mniejszych pokojów warto maksymalne wykorzystać dostępną powierzchnię. Warto postawić na meble wielofunkcyjne, czyli np. łóżko z wbudowanymi szufladami, czy biurko z półkami na książki. Jasne kolory na ścianach i frontach mebli optycznie powiększą pokój. Świetnie do tego zadania sprawdzą się również lustra, które podkreślą przestronność wnętrza. Nie zapomnij także o odpowiednim oświetleniu. Na końcu, lecz nie najmniej ważne, są personalizowane dodatki wybrane przez nastolatka, które nadadzą pokojowi indywidualny charakter, w którym młody człowiek będzie mógł w zaciszu realizować swoje pasje.

2. Minimalizm z ciepłymi akcentami

Jest to propozycja zbalansowana pod względem kolorystyki i funkcjonalności, która odpowiada na potrzeby współczesnego nastolatka. Duże biurko o prostej konstrukcji będzie doskonałym miejscem do nauki. Jasne drewno blatu współgra z podłogą ułożoną w jodełkę, nadając wnętrzu ciepła. Kolorowym akcentem są metalowe półki zamontowane na czarnej ścianie. Można je przeznaczyć do przechowywania książek czy przyborów szkolnych. Oświetlenie punktowe zamontowane na ścianie, a także okno zapewnia odpowiednią ilość światła, która sprzyja efektywnej nauce w przytulnej atmosferze. 

3. Spójna kompozycja oparta na kontrastach

Ta aranżacja pokoju dla nastolatka stanowi doskonałą inspirację dla przestrzeni na poddaszu. Jasne kolory i naturalne światła z dużych okien dachowych w połączeniu z zabudową z jasnego drewna z czarnymi akcentami nadaje wnętrzu lekkości i nowoczesnego charakteru. Centralnym elementem jest biurko z szafkami i szufladami w ciemnym kolorze, kontrastujące z jasnym drewnianym blatem. Po jednej stronie pokoju znajduje się duża zabudowa z półkami i szafkami, która sprawdzi się do przechowywania książek czy rzeczy osobistych nastolatka. Białe szafy ukryte po przeciwnej stronie mogą stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania, nie przytłaczając przestrzeni. Aranżacja jest praktyczna i estetyczna dla młodego człowieka, który potrzebuje przestrzeni do nauki i miejsca do relaksu.

Unia Europejska