Marząc o idealnej kuchni, często puszczamy wodze fantazji i wyobrażamy sobie różnorodne rozwiązania. Ważne jest jednak, aby pamiętać o podstawowych regułach, które zapewnią ergonomiczne rozmieszczenie mebli i sprzętów AGD. Jedną z takich zasad jest tzw. "trójkąt roboczy". Co to jest i jak go zaprojektować? 

Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?

Trójkąt roboczy to proste ułatwienie, które polega na uporządkowaniu dostępu do trzech kluczowych miejsc i sprzętów najczęściej używanych w kuchni — lodówki, płyty/piekarnika i zlewu. Aby gotowanie było łatwe i przyjemne, warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie tych trzech stref roboczych, które wykorzystujemy podczas procesu przygotowywania posiłków. Kluczowym aspektem jest utrzymanie odpowiednich odległości między nimi, aby prace w kuchni odbywały się sprawnie i komfortowo.

Trójkąt roboczy – wymiary

Ważne jest, aby w celu zapewnienia pełnego komfortu, poszczególne sprzęty w kuchni były oddzielone odpowiednimi odległościami. Przyjęte standardy odległości to:

  • Odległość między lodówką a zlewozmywakiem powinna wynosić od 120 do 210 cm.
  • Odległość między lodówką a kuchenką powinna wynosić od 120 do 270 cm.
  • Odległość między zlewozmywakiem a kuchenką może wynosić 90 cm lub od 120 do 210 cm.

Rozmieszczenie lodówki, zlewu i kuchenki ma kluczowe znaczenie w projektowaniu kuchni, ponieważ musi być zgodne z przygotowaną infrastrukturą instalacji wodnej, elektrycznej i gazowej. Przestrzeń pomiędzy tymi kluczowymi urządzeniami AGD wypełniają szafki kuchenne, a idealnie dopasowane do potrzeb meble kuchenne zaprojektowane na wymiar są najlepszym rozwiązaniem.

Trójkąt roboczy w praktyce

Trójkąt roboczy odnosi się do ergonomicznych zasad, które mają na celu usprawnienie procesu przygotowywania posiłków. Jednak nie zawsze można tego trójkąta dosłownie użyć, ponieważ układ mebli w kuchni trzeba dopasować do kształtu pomieszczenia. W mniejszych kuchniach często stosuje się jednorzędowy układ mebli. Jeśli niemożliwe jest zastosowanie tradycyjnego trójkąta roboczego, ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności i zalecanych odległości pomiędzy urządzeniami, aby maksymalnie zoptymalizować przestrzeń kuchenną.

Unia Europejska