W nowoczesnych wnętrzach coraz rzadziej oddziela się kuchnię od strefy wypoczynkowej. Inwestorzy stawiają na kuchnię otwartą na salon, ponieważ w ten sposób mieszkanie wydaje się optycznie przestronniejsze i łatwiej jest się poruszać między tymi strefami. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas urządzania jadalni między kuchnią a salonem. 

Zadbaj o ergonomię strefy jadalnianej

Planując aranżację jadalni szczególne znaczenie będzie mieć ustawienie stołu z krzesłami. Jest to łącznik między kuchnią a salonem, jednak nie może on utrudniać ruchu między nimi. Jeżeli chcemy wygodnie jeść posiłki wspólnie z rodziną przy stole, to zadbajmy o to, by został zachowany ciąg komunikacyjny, a strefa była dobrze oświetlona. 

Spójna stylistyka między strefami

Styl jadalni powinien być neutralny lub kolorystycznie współgrać z wnętrzem kuchni oraz salonu. Jasna kolory rozświetlą małe wnętrze i optycznie je powiększą, a ciemne nadadzą klasy i elegancji większym pomieszczeniom. Pastelowe kolory zaś zadbają o przytulny nastrój oraz design z charakterem.

Wymiary stołu do jadalni

Stół w jadalni należy dopasować do liczebności rodziny. Jeżeli w naszym domu często pojawiają się goście, a nie mamy miejsca na duży stół, alternatywą będzie rozkładany blat stołu. Natomiast gdy kuchnia jest mała i potrzebujemy więcej praktycznego miejsca, warto przemyśleć opcję montażu wyspy kuchennej, która spełni funkcję blatu, stołu oraz pomieści akcesoria kuchenne w szafkach pod blatem. Czteroosobowy stół powinien mieć rozmiar 90 cm x 140 cm, a do tego 70 cm na dostawienie krzeseł. 

Stół powinien znajdować się 80 cm od ścian, aby swobodnie korzystać z mebla. Dla każdej osoby powinno przypadać miejsce o wymiarach 30 × 60 cm. Stół warto też postawić blisko okna, żeby mieć dostęp do światła. 

Keno Meble – Twoja wymarzona jadalnia na wymiar

W Keno Meble pomagamy w wyborze materiałów podczas projektowania kuchni oraz jadalni na wymiar, zapewniając optymalne rozwiązania. Dostosowujemy meble do potrzeb naszych klientów, dbając o odpowiednią ergonomię oraz estetykę. 

Unia Europejska