Projektując kuchnię warto zwrócić uwagę, aby nie tylko wpisywała się ona w estetykę całego domu, ale również była funkcjonalna i praktyczna. Jak się okazuje wyspa kuchenna jest idealnym dopełnieniem, szczególnie jeśli kuchnia połączona jest z jadalnią lub salonem. Może spełniać różne funkcje i jednocześnie określać konkretną granicę między pomieszczeniami.

Dlaczego warto zdecydować się na wyspę kuchenną?

Wyspa kuchenna daje wiele możliwości aranżacyjnych i funkcjonalnych. Pozwala praktycznie wykorzystać miejsce w dużych i małych przestrzeniach. Co więcej łączy strefy salonu z kuchnią, kiedy jest także stołem z krzesłami. To, jaką funkcję będzie pełnić można dopasować do swoich potrzeb. Należy jednak pamiętać, że określenie funkcji wyspy powinno być już na etapie projektowania, aby móc doprowadzić niezbędne instalacje.

Funkcje wyspy kuchennej

Stół i blat roboczy - to najczęściej wybierane rozwiązanie, które pozwala zyskać dodatkową przestrzeń do przygotowywania posiłków, ale także ich spożywania. Dostawione krzesła lub hokery sprawiają, że wyspa spełnia także funkcję stołu, gdzie można wygodnie usiąść. Zastosowanie blatu roboczego na wyspie umożliwia wspólne gotowanie.

Gotowanie - w przypadku zdecydowania się na wyspę kuchenną, na której znajdować się będzie płyta grzewcza należy pamiętać o kilku czynnikach:

  • dostosowanie wielkości blatu roboczego okół płyty. Z 3 stron powinno być pozostawione około 40 cm blatu.
  • instalacja przyłącza elektrycznego. Nie tylko gniazdka w blacie, ale przede wszystkim przygotowane wcześniej przyłącze do płyty.
  • odprowadzenie oparów - do dyspozycji są wolnowiszące okapy bądź systemy poziome BORA.

Zmywanie - wyspę można wzbogacić również o zlewozmywak. Tutaj również należy wcześniej się przygotować:

  • odpowiednia wielkość blatu dla komfortu podczas zmywania,
  • wcześniej zadbać o przyłącza wodne i kanalizacyjne
  • instalacje elektryczne, np. przy montażu młynku do odpadów.

Gotowanie i zmywanie - powyższe można również połączyć! To praktyczna opcja, która pozwoli zyskać więcej miejsca do przechowywania w pozostałej części kuchni. Stwarza to ergonomiczną przestrzeń, w której wszystko będzie pod ręką.

Wykorzystanie przestrzeni wyspy kuchennej

Wielkość wyspy i jej funkcje będą decydować o powierzchni blatu. O czym jednak należy jeszcze pamiętać?

W wyspie jako stół  należy pozostawić wygodne miejsce na nogi. Resztę wyspy można wyposażyć w szafki i szuflady na akcesoria kuchenne. Zewnętrzną część wyspy, która wychodzi na salon można zaprojektować w nietypowy sposób z różnymi dekoracjami, tak aby wpisywały się w styl salonu.

Wyspa powinna zapewniać możliwość swobodnego przemieszczania się, stąd ważne są minimalne wymiary do jej budowy. Pomiędzy szafkami kuchennymi a wyspą należy pozostawić minimum 90 cm, jednak optymalnie jest to 100-120 cm. Blat roboczy, który będzie spełniał swoje funkcje powinien wynosić minimum 60 x 80 cm. Jednak jeśli przy wyspie będą spożywane posiłki, wówczas dla każdej osoby powinno być około 60 x 40 cm powierzchni.

Kształt wyspy należy dopasować tak, aby móc praktycznie i swobodnie funkcjonować podczas gotowania. Dowolność jest duża - trapez, prostokąt, kwadrat - ogranicza ją tylko dostępna przestrzeń i upodobania.

Unia Europejska