Kuchnia z wyspą otwartą na salon to efektowny pomysł na aranżację w nowoczesnym stylu. Taki układ sprawdzi się nie tylko w dużych wnętrzach. Wystarczy w sposób przemyślany zaprojektować zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Ta część kuchni może pełnić szereg funkcji: blatu z płytą grzewczą, szafki ze zlewozmywakiem lub barku z hokerami. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi pomysłami na aranżację kuchni z wyspą

Gdzie najlepiej umieścić wyspę kuchenną?

Jeżeli nasza kuchnia jest otwarta na inne pomieszczenie (salon bądź jadalnię) najlepiej jest ustawić wyspę na granicy lub – w przypadku zamkniętego wnętrza – na środku kuchni. Warunkiem jest oczywiście odpowiedni metraż części kuchennej. Niezwykle istotne jest, aby w projekcie uwzględnić wolną przestrzeń wokół zabudowy, by móc się po niej swobodnie poruszać.

Wymiary funkcjonalnej wyspy kuchennej

Najmniejszy wymiar wyspy powinien wynosić około 80 × 60 cm, jeżeli ma być wyposażona tylko w blat roboczy oraz szafki pod nim. W przypadku, gdy chcemy posadzić przy nim domowników, dla każdej osoby powinien przypaść prostokąt o wymiarach 60 × 40 cm z uwzględnieniem wolnego miejsca na nogi pod blatem. Znacznie większą zabudowę trzeba zaplanować wtedy, gdy chcemy na niej umieścić zlewozmywak, płytę grzejną bądź obie instalacje.

Wyspa kuchenna z płytą grzejną

Na poniższym przykładzie jednej z naszych realizacji zaproponowaliśmy kuchnię otwartą z blatem roboczym i płytą grzejną. Wyspa kuchenna posiada także wolne miejsce pod blatem umożliwiającym swobodne zjedzenie posiłku. Dzięki płycie elektrycznej kable można było ukryć pod podłogą, a nad płytą został zamontowany przewód wentylacyjny ukryty pod sufitem. Na blacie jest też sporo miejsca na przygotowywanie posiłków lub odstawienie garnka z palnika. 


Wyspa kuchenna z szafkami i krzesłami

Jest to rozwiązanie dla kuchni nie wystarczająco dużych, by poukładać wszystkie naczynia, sztućce i przyrządy kuchenne. Wyspa kuchenna wyposażona w szafkę jest funkcjonalnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli wyposażymy ją w więcej niż jeden segment. Wyspa stanowi element łączący strefę gotowania i pokój dzienny jednocześnie stanowiąc między nimi granicę. Warto więc zachować spójność stylistyki mebli kuchennych oraz mebli do salonu, a na wyspie dbać o porządek. 


Sprawdź nasze realizacje aranżacji kuchennych


 

Unia Europejska