Trwałość oraz względy estetyczne mebli kuchennych zawdzięczamy przede wszystkim materiałom, z jakich są one wykonywane. Meble do kuchni powinny być odporne na zarysowania, wilgoć, a także na działanie środków czystości. Jakiego rodzaju materiały są najczęściej używane do produkcji mebli kuchennych? Przedstawiamy te, na które warto się zdecydować.

Meble kuchenne z drewna

Meble wykonane z naturalnego drewna są trwałe, efektowne i… drogie. Najczęściej wykorzystuje się gatunki liściaste, takie jak dąb czy buk, a tańszym zamiennikiem jest drewno sosnowe, bejcowane. Choć jego powierzchnia jest lakierowana lub woskowana, co spowalnia proces pęknięcia lub wypaczenia, całkowicie nie eliminuje ryzyka zniekształceń.

Meble z płyty wiórowej

Jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli kuchennych na wymiar ze względu na relatywnie niską cenę oraz mnogość wzorów do wyboru. Może zostać poddana lakierowaniu, laminowaniu lub foliowaniu. Bez odpowiedniego wykończenia traci odporność na działanie wilgoci, a ze względu na swoją kruchość nie można na jej powierzchni zastosować frezów czy żłobień.

Meble ze sklejki

Sklejka to materiał drewnopochodny, powstający z drewna olchy, sosny lub brzozy. Meble ze sklejki są niezwykle wytrzymałe, a do tego nadają się w pełni do recyklingu. Można je malować oraz oklejać w zależności od tego, czy chcemy otrzymać mniej, czy bardziej naturalny efekt. Sklejka jest tańsza i mniej podatna na deformację, niż drewno.

Meble z płyty MDF

Jest to materiał wysoce uniwersalny. Może być formowany, frezowany oraz lakierowany. Ze względu na dekoracyjne żłobienia jest częstym elementem wyposażenia kuchni urządzonych w stylu glamour bądź skandynawskim. MDF może być wykończony połyskiem, półmatem lub matem w wielu kolorach.

Meble ze spieków kwarcowych

Meble ze spieków kwarcowych powstają z płyt wypalanych z mielonego kwarcu z dodatkami iłów łupkowych, skał granitowych, a także pigmentów. Są one wykorzystywane do produkcji blatów oraz wysp kuchennych. Spiek to materiał odporny na zarysowania, wilgoć, wysoką temperaturę, a także działania wszelkich chemikaliów. Mogą imitować naturalny kamień, drewno, metal oraz beton.

Meble z forniru

Są to płyty MDF, ale pokryte fornirem (warstwą naturalnego drewna). Wierzchnia warstwa pokrywana jest lakierem wykończonym na połysk lub mat. Meble z forniru są jednak mniej wytrzymałe, niż np. meble ze spieków kwarcowych.

Unia Europejska