Zabudowa mebli kuchennych zazwyczaj obejmuje stojące szafki dolne oraz umieszczone nad nimi szafki wiszące. Bardzo często w zabudowie kuchni stosuje się również wysokie szafki stojące – przystosowane są do zabudowy piekarnika czy lodówki. Jak połączyć ze sobą wszystkie te rodzaje szafek, aby całość tworzyła praktyczną i elegancką przestrzeń? Przedstawiamy kilka zasad aranżacji kuchennej zabudowy

Zabudowa kuchenna –  odległości

Zabudowa kuchenna powinna być na tyle pojemna, aby pomieścić wszelkie akcesoria oraz wkomponowane sprzęty AGD takie jak lodówka, zmywarka czy mikrofalówka. Układ zabudowy oraz jej rozmieszczenie powinno być zaplanowane według zasady trójkąta roboczego. Jakie powinny być optymalne odległości pomiędzy sprzętami, aby przygotowywanie posiłków przebiegało sprawnie i wygodnie?

  • 120-210 cm między lodówką a zlewozmywakiem, 
  • 120-210 cm między zlewem a kuchenką,
  • 120-270 cm między kuchenką a lodówką.

Rodzaje zabudowy kuchennej

Zabudowę kuchenną możemy kupić w sklepie meblowym, bądź zamówić ją na wymiar. Przedstawiamy 6 sposobów na zaplanowanie zabudowy w kuchni: 

Zabudowa w kształcie litery „L” – ten rodzaj zabudowy sprawdzi się w mniejszych kuchniach, dlatego że pomiędzy strefami jest dość duża odległość. Mając kuchnię narożnikową warto umieścić po jej jednej stronie zlewozmywak, a po drugiej płytę grzejną. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy między nimi spory blat roboczy.

Zabudowa w kształcie litery „U” – na taki układ składają się dwa ciągi robocze biegnące wzdłuż przeciwległych ścian, połączonych ze sobą trzecim, poprzecznym. Ten typ zabudowy jest zalecany dla dużych i przede wszystkim szerokich kuchni.

Zabudowa w kształcie litery „G” – wykorzystuje się go najczęściej w dużych kuchniach, których plan jest zbliżony do kształtu kwadratu. Nie ma też przeciwwskazań, aby zastosować układ w kuchniach otwartych na salon. Trzeba jednak zachować umiar i nie przesadzić z liczbą szaf.

Zabudowa kuchenna z wyspą – kuchnia z wyspą otwartą na salon to nowoczesny układ, który sprawdzi się w każdym wnętrzu, trzeba jednak sporządzić najpierw przemyślany projekt. Więcej o wyspie kuchennej przeczytasz w naszym artykule.

Kuchnia dwurzędowa – meble kuchenne oraz sprzęt AGD ustawione są po obu stronach kuchni. Układ będzie optymalny dla stosunkowo szerokich pomieszczeń.

Kuchnia jednorzędowa – jest to najmniej ustawny układ, ponieważ mamy mało miejsca do przechowywania. Zgodnie z zasadami aranżacji najlepiej jest ustawić lodówkę i szafki do przechowywania żywności zaraz przy wejściu.


 Potrzebujesz mebli kuchennych na wymiar? Skontaktuj się z nami! 


Unia Europejska